Marka Değerleme

markada degerleme

Marka, benzer ürünleri, hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan veya belirli bir hizmetin sunulması sırasında belirlenen ayırt edici işaret olarak tanımlanmaktadır. Markalar, yasal mevzuat tarafından koruma altındadır. Marka koruması tescil yoluyla elde edilir. Koruma süresi tescil için başvuru tarihinden itibaren on yıldır.

Markalar, ismi ve fark edilebilirliği, etkileri, geçmişi, doğruluğu, kalitesi, tanınırlığı, saygınlığı, fiyat elastikiyeti ve satış hızından kaynaklanan değeri içermektedir.

Marka, bir şirketin değeri ile birlikte hesaplanabildiği gibi ayrıca da hesaplanabilir. Şirket devirlerinde ve satın almalarda marka şirketle birlikte alım satıma konu olabildiği gibi, şirketten ayrı olarak da alım ve satıma konu olabilir.

Değerleme sürecinde, marka oluşumu detaylı olarak incelenmekte ve markanın ticari hayattaki etkileri analiz edilmektedir. Marka değerleme sadece rakamsal olmayıp metodolojik bir çalışma olduğundan bu değerlemede bilgi ve deneyim son derece önemlidir.

NBB Advisors, sahip olduğu bilgi ve deneyimi ile uluslararası standartta marka değeri tespiti yapmaktadır. NBB, Borsa İstanbul Özel Pazar’da şirket ve marka değerleme konusunda yetkili danışmanlık firmasıdır.

NBB Advisors Turkey, marka değerlemesi yaparken bir aşağıda belirtilen marka değerleme yöntemlerinden marka özelliklerine göre seçeceği yöntemleri kullanarak değer tespiti yapmaktadır.

Marka Değerleme Yöntemlerimiz

İsim Haklarından Arındırma Yöntemi (Relief from Royalties) : Bu metotla değerleme yapılırken, markaya sahip olunmayıp, markanın kullanımı karşılığında bir telif hakkı (royalty) bedeli ödendiği varsayılmaktadır.

Fiyat Primi Yöntemi: Markalı bir ürüne sahip şirketin, aynı ürünü markasız olarak üreten bir şirkete göre fazla fiyat talep edebileceği varsayılmaktadır. Markalı ve markasız ürünlerin fiyat farkı marka değerinin hesaplanmasına temel oluşturmaktadır.

Maliyet Bazlı Değerleme Yöntemi: Markanın yeniden oluşturma maliyetinin hesaplanması ile değer tespiti yapılmaktadır.

Piyasa Bazlı Değerleme Yöntemi: Benzer markaların piyasa değerleri dikkate alınarak değerleme çarpanı oluşturulmakta ve bu çarpan katsayısı ile marka değeri hesaplanmaktadır.

Hedonik Marka Değerleme Yöntemi: Bu yöntemle değer tespiti yapılırken, müşteri değerlendirmelerini temel almamakta, piyasadaki değişik özelliklere sahip ürünler arasındaki fiyat farklılıklarını dikkate alan çoklu regresyon analizi kullanmaktadır.

Marka Değerini Artırmak

Şirketlerin karlılıklarını artırmaları, yurtiçi ve yurt dışı piyasalarda var olabilmeleri için kuruluşlarından itibaren marka yatırımlarına da başlanmalıdır. Şirketleri büyütmek bir noktaya kadar mümkünken, marka değerini artırma imkanları daha fazladır.

Marka değerini artıracak başlıca etkenler; markanın satış performansı ve potansiyeli, net faaliyet marjı, markanın gelişme imkanı, markanın uluslararası yayılımı, markaya olan reklam desteği, markanın endüstrideki gücü, marka imajı, son 3 yıldaki vergi öncesi kazanç miktarlarıdır.

NBB Turkey, size markanızın değerini artıracak önlemler konusunda destek olur, marka değeri artırma stratejileri oluşturarak, yol haritası hazırlar. 

İletişim için tıklayınız.

  Karlı ve sürdürülebilir büyüme için bizi takip edin.

            Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 NBB Advisors Turkey - Konaklar Mah. Zencefil Sok No:2     4. Levent/İSTANBUL - Tel: 0(212) 264 63 00