Marka Değerleme

markada degerleme

Marka, benzer ürünleri, hizmetleri başkalarının ürün ya da hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan veya belirli bir hizmetin sunulması sırasında belirlenen ayırt edici işaret olarak tanımlanmaktadır.

Markalar, ilgili yasal mevzuat tarafından koruma altındadır. Marka koruması tescil yoluyla elde edilir. Koruma süresi tescil için başvuru tarihinden itibaren on yıldır.

Marka, şirket muhasebesinde maliyet bedeli ile bir gayrimenkul gibi işleme tabi tutulur. Ancak ticari yaşamda marka maliyet değerinin ötesinde o markaya ait etkenlerin tamamının dikkate alınmasıyla belirlenir.

Bir marka, ismi ve fark edilebilirliği, etkileri, geçmişi, doğruluğu, kalitesi, tanınırlığı, saygınlığı, fiyat elastikiyeti ve satış hızından kaynaklanan değeri içermektedir.

Marka, bir şirketin değeri ile birlikte hesaplanabildiği gibi ayrıca da hesaplanabilir. Şirket devirlerinde ve satın almalarda marka şirketle birlikte alım satıma konu olabildiği gibi, şirketten ayrı olarak da alım ve satıma konu olabilir.

Değerleme sürecinde, marka oluşumu detaylı olarak incelenmekte ve markanın ticari hayattaki etkileri analiz edilmektedir. Marka değerleme sadece rakamsal olmayıp metodolojik bir çalışma olduğundan bu değerlemede bilgi ve deneyim son derece önemlidir.

NBB Advisors, sahip olduğu bilgi ve deneyimi ile uluslararası standartta marka değeri tespiti yapmaktadır.

NBB Advisors Turkey, marka değerlemesi yaparken bir aşağıda belirtilen marka değerleme yöntemlerinden marka özelliklerine göre seçeceği yöntemleri kullanarak değer tespiti yapmaktadır. 

 
  • Maliyet Bedeli Yaklaşımı
  • Piyasa Değeri Yaklaşımı
  • Markanın Kiralama Bedeli Yaklaşımı
  • Markanın Yarattığı İlave Gelir Yöntemi
  • İndirgenmiş Nakit Akışı Yöntemi

İletişim için tıklayınız.

  Karlı ve sürdürülebilir büyüme için bizi takip edin.

            Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 NBB Advisors Turkey - Konaklar Mah. Zencefil Sok No:2     4. Levent/İSTANBUL - Tel: 0(212) 264 63 00